Maaşları

Uçak Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır ?

UÇAK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI

Uçak mühendisliği, adından da anlaşılacağı üzere ilk başta uçaklar üzerine tasarımların yapıldığı bir meslektir. Daha genel olarak da hava da bulunan tüm taşıt, nesne ve cihazların yapım, üretim, bakım işlemlerinin her aşamasında görev alabilmektedirler.  Uçak, helikopter, roket, uzay mekiği ve bunlar gibi pek çok taşıtın tüm süreçlerinde çalışabilmektedirler. Hatta gök delen inşasında dahi aeorodinamik hesaplamalar yapıldığı için görev alırlar.

Her meslekten sonra akıllara gelen diğer soru ise bu mesleğin hangi maaşlarda çalıştığıdır. Çünkü bu oldukça önemlidir. İdealist olan kişi için dahi önem arz etmektedir. Alınacak maaş hayat kalitesine doğrudan bir etkisi olacaktır. Uçak mühendisleri maaşları hakkına bilgi vermek gerekirse, tecrübe ve eğitim ile orantılı olarak başlangıçta vasat olsa da zaman ile iyi paralar kazanılabileceği söylenebilir.

Ülkemizde uçak mühendisleri için iş imkânları var denilebilir lakin çoğu insan yine de iş sıkıntısından dolayı bu mesleğe sıcak bakmamaktadır. Roketsan, Aselsan, Tubitak, THY, Havelsan ve bunun gibi kurumlarda aynı zamanda özel sektörde de iş imkânları vardır. Bunun dışında yurt dışında çalışma imkânları da mevcuttur. Kendini geliştiren bir şahıs yurt dışında da çok iyi maaşlara çalışabilir. Türkiye’de de bu sektör üzerine eğilim gittikçe artmaktadır.

Uçak mühendislerinin maaşlarına gelecek olursak başlangıçta yeni mezun uçak mühendisi maaşı 2000 – 2500 TL civarlarında olması muhtemeldir. Alınacak maaş çalışılan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Eğitim yönünden kendine bir şeyler koyan, yeniliğe açık olan ve dünya ile aynı anda ilerleyen mühendisler büyük firmalarda 6000 TL ye kadar maaşlar alabilirler. Mühendislikte alınacak maaşın tam bir sınırı yoktur lakin ortalama bu aralıklarda maaşların alınması muhtemel gözükmektedir. Uçak mühendisliğin de başlangıçta vasat maaşlar zaman ile tecrübe, deneyim ve azim ile yükselebilir.

Meslek seçimi yaparken maaşın dışında asıl önemli olan şey mesleği sevip sevmeme durumudur. Bir ömür o meslek ile hayatın süreceği unutulmamalıdır. Seçim ardından düşünülmesi gereken kısım gelirdir. Yani o işten zevk almaz iseniz maaşın hiçbir önemi yoktur. İşini severek yapan kimse daima yükselir ve bu yükseliş maaşına da yansır.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir