Genel

Otomotiv Mühendisliği Nedir ? Maaşları

Otomotiv Mühendisliği Nedir ?


Genel olarak 3 farklı dala ayrılabilen Otomotiv Mühendisliği kamu ve özel kuruluşlarda araştırma geliştirme çalışmaları yapabildiği gibi, üretim mühendisliği ve ürün mühendisliği dalında da çalışabilir. Tasarlanan araçların aerodinamik yapıda üretilmesi noktasında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapar. Birçok otomotiv şirketinde iş bulma olanağı olan Otomotiv Mühendisleri her türlü kara yolu taşıtının tasarlanmasında diğer mühendislerle birlikte çalışırlar.

Otomotiv Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar?


Araba üretim fabrikalarında kolaylıkla iş bulabilen Otomotiv Mühendisleri motorlu araçların projelerini üstlenirler. Araçların kullanışlı hızlı ve dengeli olması için gerekli tüm alt yapı çalışmalarını üstlenirler. Üretilecek olan kara araçlarının güvenliğinin sağlanması için mühendislik çalışmalarını yürütürler. Üretilmiş olan araç parçalarını test eder ve kusurları ortaya çıkararak yeni fikirler geliştirirler ve iyileştirme sürecinde etkin rol oynarlar. Bu mühendislik dalında eğitim alan öğrencilerin bilgisayar, teknik çizim, ölçü araçları temel olarak kullandıkları parçalar ve yöntemlerdir. Her mühendislikte olduğu gibi üstün bir akademik yetenek, Otomotiv Mühendisliği bölümünü okuyacak öğrenciler için şarttır. Otomotiv Mühendisliği Mesleğinin Geleceği kara araçlarının kullanımına bağlıdır. Bu kullanım var oldukça Otomotiv Mühendislerine olan ihtiyaç da devam edecektir.

Otomotiv Mühendisliği Maaşları?


Her firmada mühendisin alacağı maaş farklıdır. Ayrıca aynı firmada farklı görevler alan mühendislerin maaşları da farklılık gösterecektir. Araştırma geliştirme alanında çalışan bir Otomotiv Mühendisinin maaşı 5000 liraya kadar yükselebilir. Yabancı otomobil firmalarında bu maaşlar 5000 dolardan başlar. Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler için iş imkânları özel şirketlerde daha geniş bir yelpazeye ayrılmaktadır. Traktör üreten fabrikalar, kamyon üreten fabrikalar, motosiklet üretimi yapan fabrikalar iş alanı oluşturmaktadır.

Otomotiv Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?

2016 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Otomotiv Mühendisliği programına 41-467 puan aralığında öğrenci almıştır. Fırat Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği 228 taban puanı ile öğrenci almıştır. Yakın Doğu üniversitesi 225-245 puan aralığında öğrenci almıştır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir