Kimdir

Mehmet Fuat Köprülü Kimdir? Eserleri

Mehmet Fuat Köprülü Kimdir?


Mehmet Fuat Köprülü Kimdir, bir ara Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan Türkolog, Türk ordinaryüs profesör tarihçi, edebiyat araştırmacısı ve siyasetçi kimlikleri ile karşımıza çıkan bir bilim adamıdır. Mehmet Fuat Köprülü İstanbul’da 1890 yılın da hayata gözlerini açtı. 1913 yılına kadar şiirlerini Servet i Fünun ve Mehasin dergilerin de yayınlandı. Tabi bu yıllar için de Yeni Lisan ve Milli Edebiyat akımlarına sıcak olmamak ile beraber bu fikirlere tamamen karşıttı. Bu arada 1909 yıllın da Fecr i Ati topluluğuna katıldığını da belirtmekte fayda var. 1910 yılına geldiğimiz de ise Mehmet Fuad Köprülü, İstanbul’da farklı okullar da Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı ve liselerin edebiyat müfredatını düzenledi.

Sonrasın da ise Ziya Gökalp ile birlikte Milli Edebiyat akımını kendi üzerin de benimsedi. Türk tarihinin ilk zamanlarına kadar inerek ilk Türk topluluklarına ait olan edebiyat ve tarihlerini inceledi. Mehmet Fuad Köprülü kendisine ait olan ve ilk büyüt yapıtı olarak kabul edilen Türk Edebiyatı’nda İlk Mutasavvıflar kitabını yazarak yayınladı. Takvimler 1923 senesini gösterdiğin de ise Edebiyat Fakültesinin dekanı olma başarısı gösterdi. Ardından da Türkiye Tarihi isimli kitabını yayınladı. Bunun 2 yıl ardından ise Türkiyat Mecmuasını çıkarttı. Bu gelişmeler sayesin de ünü daha da geniş kitlelere daha da hızlı yayılmaya başladı ve bunun getirisi olarak da birden fazla uluslararası kongreye Türkiye temsilcisi unvanı ile katıldı.

Trük Tarih Encümeni Başkanlığına seçildiği zaman ise sene 1928 idi. Bunun üç yıl ardından ise Türk Hukuk Tarihi Mecmuası’nı çıkartma gayretini göstererek bunun ardı sıra olarak Divan Edebiyatı Antolojisini yayınladı. Bu çalışmaları, gayretleri ve başarılarının ardından ise yıl 1933 olduğun da Ordinaryüs profesör olma başarısını gösterdi. Bunun peşi sıra İstanbul Üniversitesi dâhilin de birkaç sefer dekanlık görevini de üstlendi. Bu eğitim hayatının ardından 1934 senesin de Kars milletvekili oldu. Böylelikle siyasete de bir giriş yaptı. Demokrat partinin kurucuları arasında da yer aldı Mehmet Fuat Köprülü. 1950 yılında da parti seçimler de başarılı olup iktidara geldi. Bu başarı sonucu ise Mehmet Fuad Köprülü de Dışişleri Bakanı oldu.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir