Maaşları

İnşaat Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları

İnşaat Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları My rating: 5 out of 5

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI

Her birey meslek seçimi yaparken doğal olarak gelecekteki hayat şartlarını bilmek ister. Bunun için de seçtiği meslek grubunun ortalama geliri bu konu da oldukça önem arz etmektedir. Çünkü alınan maaş hayat kalitesinde oldukça etkilidir.

Bu makalede bir inşaat mühendisinin maaşı hakkında bilgiler mevcuttur. İlk önce kısaca inşaat mühendisi ne iş yapar, nerelerde çalışır bunun hakkında biraz bahsedelim. Ardından maaşları hakkında elde ettiğimiz bilgileri sunacağız.

İnşaat mühendisliği, inşa aşamalarında çalışmalar yapan mühendisliktir. Yapının planı, projesi, yapımı ve denetimi ile uğraşan mühendislik dalıdır. Her türlü yapı yani bina, köprü, havaalanları, limanlar, alt yapı hizmetleri, ulaşım projeleri gibi yapıların hayata geçmesi, denetimi, planlaması gibi aşamalarında görev yapmaktadırlar. İnşaat mühendisliği oldukça kapsamlı bir mühendislik olduğu için belli alanlarda uzmanlaşma gereğinin olduğu bir meslek grubudur. Mesela çevre, ölçme bilgisi, geoteknik gibi pek çok detaylı uzmanlık alanları vardır.

Nerdeyse çoğu mühendisliklerde olduğu gibi zamanla gelişilen ve buna orantılı olarak da gelir düzeyi artan bir alandır. Ölmeyecek meslek gruplarından biri olduğu söylenebilir. Aynı zamanda tecrübe kazanılması sonucunda masa başı danışman mühendislikte yapılabilir.

İnşaat mühendisliği maaşları ise özel sektör dışında kamu da çalışıldığı sürece eğer 657 sayılı kanun olan devlet memuru kanuna tabii olunduğunda 3000-3500 arası bir gelir elde edilmektedir. Eğer 399 sayılı kanuna tabi memur ise 3300 – 3750 civarında bir maaşa sahip olunmaktadır. İnşaat mühendisi uzmanlık sahibi olursa 4500 liraya kadar veya yardımcı durumun da ise 3700 liraya kadar bir maaşa sahip olabilir.

Tabi ki bunlar ham olan maaşlardır bir de bunların üzerine çalıştığı yere göre tazminatlar alınmaktadır. Saha personeli olarak çalışan inşaat mühendisi maaşına 500 TL ile 1500 TL arasında tazminat parası alınmaktadır. Bunlara ek olarak dil seviyelerine göre de ek bir gelir elde edilmektedir. İngilizce yeterliliğinin seviyesine göre 100 TL ile 300 TL arasında dil tazminatı alınmaktadır.

Eğitim de ki akademik durumu da bir diğer tazminat parasıdır. Yani yüksek lisans yapmış bir mühendis 100 TL civarı doktora mezunu bir inşaat mühendisinin maaşına da ek olarak 250 TL civarı eğitim tazminatı eklenmektedir. Bunlar ile birlikte medeni durum ve çocuk durumuna göre de maaşa ilaveler olmaktadır. Aynı zamanda kamudaki mevkiinize göre de inşaat mühendisi maaşına ek olmaktadır.

Üniversite de devam eden inşaat mühendisi başlangıçta 3100 TL ye kadar maaş almaktadır. Şantiye de işe başlatan yeni mezun bir inşaat mühendisi ise 2000 ile 3500 arasında bir maaş almaktadır. Tecrübeli yani 5 yıllık bir inşaat mühendisi maaşı 3000 TL ile 5000 TL arasında değişim göstermektedir. Çalışılan yere göre değişmektedir. Yıllar geçtikçe tecrübeli mühendis konumuna gelinince 8000 TL civarlarında maaş alınabilmektedir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir