Maaşları

Gıda Mühendisliği Maaşları

Gıda Mühendisliği Maaşları


Gıda Mühendisliği Maaşları temel olarak bilim ve mühendislik bilgilerinden yararlanarak gıdanın güvenilir bir şekilde üretim, hazırlanma, işlenme ve paketleme aşamalarından dağıtımına kadar görev alan kişidir. İnsanların sağlıklı bir şekilde beslenmesi için gıda mühendislerinin kontrolleri oldukça önemlidir.

Gıda Mühendisliği Maaşları mezunu bir kişi sadece bir denetçi değildir. Gıda mühendisi, gıdanın tarlandan sofra da masaya gelene kadar bütün aşamalarda görev almaktadır. Gıdanın sağlıklı bir şekilde sunulmasında sorumluluk sahibidir. Risk analizleri yaparlar, yorumlarlar ve sorunların ortadan kaldırılmasını sağlarlar. Araştırma geliştirme ve üretim geliştirme alanlarında planlayıcı, yönlendirici görevleri vardır. Yani gıda mühendisleri kimya ve ziraat mühendislerinin gıda sektöründeki karşılığını yaparlar. Aynı zamanda aldıkları ekonomi eğitimi ile en az maliyet ile en fazla kazancın elde edilmesini sağlarlar.

Gıda mühendisleri kamu ve özel sektörde kendilerine iş bulabilmektedirler. Özel sektörde çalışan bir gıda mühendisinin maaşı firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Fabrika ve benzeri kuruluşlarda görev almaya başlayan yeni mezun bir gıda mühendisi maaşı 1000 – 1500 TL arasında bir maaş alabildiği gibi tecrübe kazandığında bu miktarlar 3000 TL ye kadar yükselmektedir. Gıda mühendisi maaşının en iyi olduğu yerler kamu kuruluşlarıdır. Belediyeler, özel idareler ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığında iş imkanı bulunmaktadır.gıda mühendisliği maaşları

Belediye ve iş özel idarelerde 3000 TL civarı bir maaş almaktadırlar. Bunlara ek tazminatlar ile de maaşlarında artış olmaktadır. Mesela saha tazminatı ve destek tazminatları ile ek olarak 900 TL ye yakın bir maaşa ek gelir gelmektedir. Bakanlıkta çalışan gıda mühendisinin maaşı 3300 TL civarlarında olup buna ek olarak yine saha tazminatı eklenmektedir. Böylece maaşa ek olarak 400 TL civarlarında miktar eklenmektedir. Eğitim bir diğer maaşı arttıran unsurdur. Yüksek lisan veya doktora yapan bir gıda mühendisi maaşına 250 TL civarların da ödeme yapılmaktadır. Bir diğer maaşa ek de dil seviyesinden gelmektedir. Dil seviyesine göre 90 – 200 TL arasında dil tazminatı maaşa eklenmektedir. Bunların yanında medeni durum, çocuk sahibi durumuna göre maaş artmaktadır. Eşi çalışıp çalışmama durumuna göre de maaş da değişim olmaktadır. Gıda Mühendisliği Maaşları

Özel de farklı yerle de çalışma imkânından dolayı maaşı oldukça cazip gelmektedir lakin bu durum kamu da olamayacaktır. Kamu da çalışma özele göre doğal olarak daha rahattır lakin maaş daha düşüktür.

Gıda Mühendisliği Maaşları

bilgisayar mühendisliği maaşları

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir