Maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları


Enerji sistemleri mühendisliği enerji sektörünün her alanında yani üretimden dağıtıma, iletimden kullanıma kadar kaynakların yönetiminde ve bu kaynakların verimli kullanılmasında sorumluluk sahibidirler. Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları oldukça iyidir ve aynı makine mühendislerinde olduğu gibi TMMOB’a bağlı olan makine mühendisleri odasına bağlıdırlar. Sektörde enerji verimlilik, yenilebilir enerjiler uzmanı ve enerji yöneticisi, bakım onarım alanında mühendis, santral işletme mühendisliği gibi adlar ile faaliyetlerini sürdürürler.

Lisans eğitimi dört senedir ve yüksek lisans için de iki yıl eğitimlerine devam ederler. Yüksek lisans mezunu enerji sistemleri mühendisi yüksek mühendis unvanı alır. Bu unvan ile de enerji sistemleri mühendisliği maaşı da artar.

Adından anlaşılacağı gibi enerji sistemleri mühendisleri enerji sektöründe santrallerde, güneş enerjisi teknolojilerinde, hidroelektrik santrallerinde çalışabilmektedirler.

Şimdi meslek seçiminde önem arz eden maaş durumundan bahsedeceğiz. Enerji sistemleri maaşları da merak edilen şeylerin başında gelmektedir.  2011 yapılan anket sonucunda en popüler meslek olarak seçilmiştir. Son yıllarda ülkemizde enerji üzerine yatırımlar artmaktadır. Bundan dolayı da istihdam alanları artmaktadır. Yetişmiş eleman sayısı az olduğundan dolayı iş bulmak oldukça mümkündür.  Enerji sistemleri mühendisliğinin sahip olduğu yüksek maaşlar, meslek seçimi yapacak gençler için tercih sebebi olmaktadır. Yeni düzenlemeler ile enerji sistemlerinin olduğu yerlerde enerji sistemleri mühendisi çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Kamu da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında, Maden Tetkik Ve Arama Enstitüsü gibi enerji sistemleri ve kaynakları ile alakalı her kuruluş, enstitü de ve enerji dağıtım şirketlerinde iş bulunabilmektedir. Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Enerji sistemleri mühendisi maaşı kişinin eğitim durumu, tecrübesine, kıdemine, dil seviyesi ve medeni durumlarına göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda özel sektör de alınan maaş ise firmanın mali durum ve gücüne göre değişim göstermektedir.

Yeni mezun olan enerji sistemleri mühendisi maaşı ortalama olarak 3000 TL ile 3500 TL arasında bir işe başlaması mümkündür. Tabi ki zamanla bu maaş kazanılan tecrübe ve başarıya göre artış göstermektedir. Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Alınan eğitim ve seviyesine göre de enerji sistemleri mühendisinin maaşlarında değişim göstermektedir. İyi bir firma da tecrübeli bir enerji sistemleri mühendisi maaşı 5000 TL üstünde bir gelir elde edebilir.

Bir Önceki Konumuzu Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları Okumanızı Tavsiye Ederiz

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir