Maaşları

Elektrik Mühendisi Maaşları Ne Kadardır ?

Elektrik Mühendisi Maaşları Ne Kadardır ? My rating: 5 out of 5

Elektrik Mühendisi Maaşları


Türkiye’ de oldukça saygı ile karşılanan mühendislik dallarından biri olan elektrik mühendisliği maaşı son zamanlarda sıkça sorulan konulardan biri olmuştur. Ülkemizde kamu ve özel sektör dahilinde geniş iş olanaklarına sahip bir meslek grubudur.  Özel sektör ve kamu kuruluşlarında çalışan mühendislerin aldıkları maaş arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Kamuda çalışan bir mühendis için net bir maaş bilgisi verilebilirken özel sektörde çalışmasını sürdüren bir mühendisin maaşı çalıştığı şirketin büyüklüğüne, kendi tecrübesine ve almış olduğu projelerin zorluğuna göre değişiklikler gösterebilir ve elektrik mühendisi maaşları oldukça iyidir

Neredeyse herkesin kulağına aşina olduğu elektrik mühendisliği meslek grubu ister kamuda ister özel sektörde kendisine iş bulma şansına sahiptir. Kamuda geniş çalışma alanına sahip olan elektrik mühendisleri  özel sektörde ise bu çalışma alanın çok daha fazlasına sahip durumdadır.  Bununla beraber özel sektör ile beraber kamu sektöründe alınan maaşlar arasında çok fazla fark bulunmaktadır.  Bölümünü yeni bitirmiş bir elektrik mühendisi özel sektörde , kamu sektöründe çalışan yeni mezun bir mühendise göre çok daha düşük ücretler almaktadır.

Bahsedilen maaşlar her iki sektörde de kişinin kendini geliştirmesine ve kabiliyetlerini yansıtabilmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kamu sektöründe çalışmayı tercih eden bir elektrik mühendisinin maaşını söylemek mümkündür çünkü kamuda çalışan neredeyse her mühendis aynı maaşı almaktadır. Fakat aynı durum özel sektör için geçerli değildir.

KPSS’ de yapılan güzel bir derece ile devlet kapısında işe başlayan bir mühendis 2017 Ocak ayı ile birlikte aylık 4.242 lira maaş almaya başlamıştır. Bu maaş durumu da mühendisin almış olacağı kıdemlere göre değişiklik gösterecektir..

Ancak özel sektörde çalışan kişilerin alacağı maaşlar kıdem derecesine göre değişiklik göstermemektedir. Özel sektörde çalışmayı tercih eden bir mühendisin alacağı maaşı, sahip olduğu tecrübeler, sahip olduğu dil bilgisi ve işte geçirmiş olacağı zaman etkileyecektir. Özel sektörde işe başlayan standart bir mühendis ortalama  2500 lira maaş ile işe başlayacaktır. Fakat kişinin kendini geliştirmesi, birçok yabancı dil öğrenmesi ve kabiliyetlerini sahaya yansıtabilmesi durumunda elektrik mühendisi maaşı 10 bin lirayı bile bulabilmektedir.

Elektrik Mühendisi Maaşları
2015 3,484,80 TL
2016 3,923,95 TL
2017 4,242,16 TL

 

 

[Toplam:5    Ortalama:5/5]

This Post Has One Comment

  1. Harikasın Reply

    cok iyi para 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir