Maaşları

Eczacı Maaşları Ne Kadardır ?

Eczacı Maaşları Ne Kadardır ? My rating: 5 out of 5

Eczacı Maaşları Ne Kadardır ?


Her bireyin yaşadığı rahatsızlıklar sonrası mutlaka gitmek zorunda olduğu eczacılar hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bu yazımızda paylaşacağız.  Eczacıların yapmakla sorumlu olduğu görevler nelerdir? Eczacı tam olarak ne iş yapar? Eczacıların aldığı maaş ne kadardır? Bunlar ve bunlara benzer sorularınızın cevaplarını hazırlamış olduğumuz yazımızda bulacaksınız ve eczacı maaşları ne kadar öğreneceksiniz

Günümüzde eczacılık, sağlık sektöründe olmak isteyen birçok öğrenci için gözde bir meslek olmaya devam ediyor.  Söz konusu eczacılık bölümü için kişilerin güçlü bir hafızaya ve sağlam bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır.  Yaşamış olduğumuz herhangi bir sağlık sorunu sonrası gerekli sağlık kuruluşlarına tedaviye gidilmesi durumunda tedavi gerçekleştirilir ve tedaviyi gerçekleştiren doktor iyileşmemiz için gerekli ilaçları bize reçete halinde sunar ve bizi gönderir. Bizlerinde o ilaçları herhangi bir eczaneden temin etmemiz gerekmektedir. Fakat alacağımız ilaçların kullanım sıklığını ve dozunu sağlık okumayan bireyler olarak bilmemiz mümkün değildir.

İşte tam bu noktada eczacıların görevi başlamaktadır. İlacı temin etmeye gittiğimiz eczanelerde çalışmakta olan herhangi bir eczacı biz hastaların alacağı herhangi bir ilacı ne sıklıkla ve hangi öğünler arasında kullanmamız gerektiği konusunda uyarır. Muhatap olduğumuz eczacı, reçetemizdeki ilaçları hazırlamanın yanı sıra kullanımı sırasında dikkat etmemiz gereken her ayrıntıyı bizlere anlatmakla yükümlüdür.

Bir diğer yandan eczacıların reçete olmadan da satabileceği ürünlerden soğuk algınlığı, hasta bezleri, çocuk bezleri ya da saç dökülmesini önleyici ürünler gibi bir takım ürünlerin satışının yapılması halinde bu ürünlerin kullanım şekillerini en doğru şekilde hastaya anlatmakla yükümlülerdir. Adı geçen eczacılar sağlık bakanlığına bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Peki, bir eczacının maşı ne kadardır? Devlete bağlı çalışan eczacılar aylık olarak 3.753 TL civarında maaş almaktadır. Fakat bu maaş hesaplamalarına ek ücret ve primler gibi detaylar eklenmemiştir. Maaş değişiklik gösterebilir. Ayrıca eczacılık fakültesini bitirmiş bir eczacı kendi eczanesini açma fırsatına da sahiptir. Kişinin kendi eczanesini açma durumunda kazancı çok daha fazla olabilir.

Eczacı Maaşları
Brüt Maaş Net Maaş
2015 3.563 TL 3.081 TL
2016 3.989 TL 3.472 TL
2017 4.312 TL 3.753 TL

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir