Maaşları

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları


Biyomedikal Mühendisliği Maaşları : Ülkemizde son yıllarda adını sık duymadığımız fakat hizmetini mum ile aradığımız birçok mühendislik dalı açıldı ve de açılmaya da devam etmektedir. Eğitime verdiğimiz öneme bakılınca aslında çok iyi bir gelişme olarak görülebilir. Son olarak Biyomedikal mühendisliği adında yeni yeni gelişen bu sektör Tıp ve Makine mühendislik dallarının bir kesişim noktası olarak görebiliriz.

Genel olarak tıbbı cihaz üretim ve geliştirmesinde söz sahibi olan bu mühendislik dalı aslında hasta hanelere biraz bakacak olursak bize çok şey vaat ediyor. Hemen hemen her cihazın hepsi ithal ve bir o kadar pahalı olan bu cihazlar oldukça da zor bulunana türde aletler. İşte tamda bu noktada bu mühendislik dalı ile birlikte yetişen mühendislerimiz bu sorunlara dur diyecektir. Edinilen bir bilgiye göre de Sağlık Bakanlığının özel ve devlet hastaneleri dahil her hastanede en az bir Biyomedikal mühendisi bulundurma zorunluluğu getirdiği bildirildi. Bu habere göre istihdamı oldukça geniş ve kolay olan bu mühendisliğin gelin maaşlarına bakalım.

Bir Biyomedikal Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Çoğu biyomedikal mühendisi Amerika ve Avrupadaki maaşları duyunca oldukça memnun kalıyor. Nitekim bugün Amerika’da yeni mezun birisi ortalama olarak 8 bin Türk lirasına tekabül eden bir miktarda maaş almaktadır. Avrudapada da bu fiyat aşağı yukarı aynıdır. Fakat buralarda kariyer sahibi olmak aynı derecede oldukça zordur. Çok iyi derecede dil bilmeniz gerektiğini söylememize gerek yok sanırım. Gerek üniversite gerek kendi biriminizin ortalama bir mühendisin oldukça üstünde olması gereklidir. Bu durumun Yurt dışında oturmuş bir mühendislik haline gelmesi ile alakası vardır. Fakat ülkemizde henüz adını yeni yeni duyuran bu mühendislikte ilerlemeniz daha kolay olur. Belki de bu dalın öncülerinden birisi olabilirsiniz.  

Türkiye’de ki Maaşlar

Hem özel sektör hem de kamuda oldukça geniş bir yelpazesi bulunan bu meslekte eğer işinizde iyi iseniz işsiz kalmanız oldukça zordur. Bu iki kurumun yanında bulunduğunuz üniversitenin hastanesinde yer alabilir, farklı laboratuvarlarda çalışabilirsiniz. Sadece tıp değil gıda, tarım ve ilaç firmalarında da iş imkanına sahip olabilirsiniz. Ülkemizde özel sektördeki bir biyomedikal mühendisi ortalama 2 bin ila 2 bin 500 Türk Lirası gibi bir maaşa sahiptir. Kamuda çalışan mühendisler ise daha fazla maaş almaktadırlar, onlar ise ortalama 2 bin 100 ila 3 bin 600 Türk Lirası gibi maaşa sahiptirler. Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Bir önceki konumuz Akademisyen Maaşları okumanızı tavsiye ederiz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir