Kimdir

Ali Kuşçu Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ali Kuşçu Kimdir?


Ali Kuşçu tam ismi ile Ali Bin Muhammed 1403 yılında Orta Asya’nın en büyük şehirlerinden birinde Semerkant’ta dünyaya gelmiştir. Yaklaşık olarak 71 yılın süren hayatı 1474 yılında İstanbul’da sona ermiştir. Türk tarihinin en büyük bilim insanlarından birisi olan Ali Kuşçu Türk bilim dünyasına yaşamı boyunca çok büyük katkılar sunmayı başarmıştır. Asıl adının Ali Bin Muhammed olmasına rağmen Ali Kuşçu ismi ile anılmasının sebebi babasına dayanmaktadır. Ali Bin Muhammed’in babası Horasan ve çevresindeki bölgelerin hükümdarı konumunda olan Uluğ Bey’in Kuşçubaşı olduğu için Ali Kuşçu adıyla ün sahibi olmuştur.

Ali Kuşçu Hayatı


Ali Kuşçu kısaca hayatı dersek tabikide zor ama kendisi bilime henüz çocuk çağlarında iken gönlünü kaptıran Ali Kuşçu çocuk yaşlarında bile Matematik ve Astronomi gibi bilim dalları ile ilgili araştırmalar yapmaya başlamıştı. Okul hayatına dönemin en iyi okulları olarak gösterilen okullarda başladı. Semerkant o dönemde bilim dünyasının adeta kalbi konumundaydı. Dönemin hükümdarı bir bilim insanı da olan Uluğ Bey’den bile dersler alan Ali Kuşçu oldukça kaliteli bir eğitim hayatına sahip olarak yetişmiştir.

Ali Kuşçu Eserleri


Ali Kuşçu yaşamı boyunca birçok eser yazmış ve bunları bilim dünyasına hediye etmiştir. Ali Kuşçu’nun kendi yazdığı kitaplar dışında başka birçok bilim insanının kitaplarına da katkıları bulunmaktadır. Bunun en büyük örneği dönemin hükümdarı da olan Uluğ Bey tarafından bizzat yazılan ve Semerkant Rasathanesine konulan kitaplarda bizzat yazımı sırasında katkılar vermiştir.

Ali Kuşçu sadece verdiği eserler ile değil yetiştirmiş olduğu bilim insanları ile de gelecek kuşaklar için bir ışık olmuştur. Döneminde hocaların da hocası olarak bilinen Ali Kuşçu dönemin en büyük hükümdarlarından Fatih Sultan Mehmet’in daveti üzerine bilim çalışmalarına devam etmek üzere İstanbul’a gelmiştir.

İstanbul’da Ayasofya Medresesi olarak bilinen Üniversite’de hocalık yapmaya başlayan Ali Kuşçu burada öğrenciler yetiştirmeye başlamıştır. Geldiğinde ilk iş olarak üniversitenin özellikle Matematik ve Astronomi bölümlerinin programlarını kendisi bizzat tekrar düzenlemiştir. Burada verdiği Matematik ve Astronomi dersleri için dünyanın birçok yerinden sadece öğrenciler değil hocalar, profesörler dahi derslere katılmak onun eşsiz bilgisinden faydalanmak için gelmişlerdir. Ali Kuşçu Kimdir

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir